A A A
BIP

Witamy na stronie BIP Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie

ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH W GRYBOWIE

im. Stanisława Staszica
ul. Armii Krajowej 19
33-330 Grybów

tel./fax. 018-445-03-56, tel. 018-445-03-53

e-mail: zszgrybow@poczta.onet.pl

strona internetowa: http://zszgrybow.pl


Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica to najstarsza w Grybowie szkoła średnia. Powstała w 1890 roku jako Krajowy Naukowy Warsztat Kołodziejsko-Kowalski. Jeszcze w czasie zaborów szkoła za swe wyroby kołodziejskie, szczególnie bryczki i powozy wystawiane m.in. w Wiedniu, Koryntii i Tyrolu, dostawała medale i odznaczenia.

W okresie międzywojennym oprócz kołodziei i kowali kształcili się tu pomocnicy rzemieślnik w różnych specjalności: blacharze, krawcy, szewcy, stolarze, piekarze, wędliniarze, murarze a nawet fryzjerzy, uzyskując tytuł czeladnika. W latach 1939-44 w szkole trwała nauka, ale wielu uczniów zostało wywiezionych na prace przymusowe do Rzeszy. Po 1945 utworzono tu 3 letnie Państwowe Męskie Gimnazjum Mechaniczne i Zasadniczą Szkołę Zawodową, gdzie zdobywano zawód tokarza, ślusarza, spawacza, stolarza, montera konstrukcji stalowych. Od 1973 roku młodzież uczyła się tez w liceum zawodowym.

W roku 2010 mija 120 lat od otwarcia szkoły. ZSZ zajmuje znaczące miejsce w systemie edukacji, ponieważ należy ona do grona około 80 najstarszych w Polsce szkół, nielicznych w województwie małopolskim i jedyną w nowosądeckim starostwie ziemskim. Ogromna rzesza nauczycieli uczyła i wychowywała w murach tej szacowanej szkoły kolejne pokolenia grybowian i młodzieży z bliższych i dalszych zakątków naszego regionu. Szczycimy się absolwentami, którzy przysparzają szkole splendoru i którymi szkoła się chlubi.

Placówka dysponuje nowoczesnymi pracowniami informatycznymi z dostępem do Internetu, halą sportową, dobrze zaopatrzoną biblioteką i czytelnią oraz bazą dydaktyczną i warsztatami szkolnymi. Naukę pobiera ok. 800 uczniów. Szkoła cieszy się uznaniem w środowisku lokalnym dzięki utalentowanej sportowo i artystycznie młodzieży oraz wysoko kwalifikowanej kadrze pedagogów.Opublikował: Danuta Holik-Ciwińska
Publikacja dnia: 15.04.2012
Podpisał: Danuta Holik-Ciwińska
Dokument z dnia: 15.04.2012
Dokument oglądany razy: 29 908